Huddersfield Billiards and Snooker Association

  Contact a Club, Team or Player         Covid-19               Frequently Asked Questions
        
Rath Custom Trombones - www.rathtrombones.com
YBSA


English Partnership for Snooker & Billiards

Examiner

Cobwood Engravers
League NameCompetitionTrophyWinner
Open SnookerOpen Snooker Premier WinnerGene Short Memorial TrophyMarsden Con
Open SnookerOpen Snooker Division 1 WinnerRosebowlPaddock Con A
Open SnookerOpen Snooker Division 2 WinnerRosebowlLevels A
Open SnookerOpen Snooker Division 3 WinnerRosebowlKirkburton Lib A
Open SnookerOpen Snooker Division 4 WinnerRosebowlSlaithwaite C & BC A
Open SnookerOpen Snooker Division 5 WinnerRosebowlLevels C
Open SnookerSnooker Championship WinnerHuddersfield Examiner TrophyRobert Read (Lindley Lib)
Open SnookerSnooker Championship Runner upMorris Gledhill TrophyJohn Bastow (Meltham Lib)
Open SnookerSnooker Championship Semi Finalist Martin Wood (Levels)
Open SnookerSnooker Championship Semi Finalist Haydn Corbett (Crosland Moor Con)
Open SnookerOpen Snooker Handicap WinnerJ. Cock & W. P. North TrophyPaul Schofield (Meltham Lib)
Open SnookerOpen Snooker Handicap Runner up Luke Boothroyd (Milnsbridge Lib)
Open SnookerOpen Snooker Handicap Semi Finalist Nathan Haigh (Meltham Lib)
Open SnookerOpen Snooker Handicap Semi Finalist Jack Thackeray (Meltham Lib)
Open SnookerLeonard Oldham Pairs WinnerMrs E. Oldham TrophyMartin Wood/Scott Lawton (Levels)
Open SnookerLeonard Oldham Pairs Runner up Robert Bates/Conrad Norcliffe (Levels)
Open SnookerLeonard Oldham Pairs Semi Finalist Lyndon Jones/Paul Schofield (Meltham Lib)
Open SnookerLeonard Oldham Pairs Semi Finalist Ryan Driver/Ryan Bodsworth (Lockwood Con)
Open Snooker3 Man Team KO WinnerRaymond Woodhead TrophyMeltham Lib D
Open Snooker3 Man Team KO Runner up Berry Brow Lib B
Open SnookerJunior Championship WinnerStanley Broadbent TrophyHarrison Quarmby (Slaithwaite C & BC)
Open SnookerJunior Championship Runner up Jordan Gledhill (Moldgreen Con)
Open SnookerJunior Championship Semi Finalist Callum Weir (Bradley & Colne WMC)
Open SnookerJunior Championship Semi Finalist Jake Hussain-Dean (St Patricks)
Open SnookerLeague Winners Championship WinnerBass North TrophyLevels A
Open SnookerLeague Winners Championship Runner upJanet Hanlon RosebowlLevels C
Open SnookerJohn Needham Plate WinnerJohn Needham PlateNew Mill Club A
Open SnookerJohn Needham Plate Runner up New Mill Club B
Open SnookerHighest Break (No limit to -24) Stan Moody 94 (Levels)
Open SnookerHighest Break (-23 to -8) Julian Mahon 48 (New Mill Club)
Open SnookerHighest Break (-7 to 8) Urfan Bashir 44 (New Mill Club)
Open SnookerHighest Break (9 to 24) John Allen 31 (Paddock Con)
Open SnookerHighest Break (25 to No limit) Jordan Gledhill 31 (Moldgreen Con)
Open SnookerHighest Break in Open SnookerPaul Hunter Memorial TrophyStan Moody 94 (Levels)
Open SnookerBest last 6 match results in the Open SnookerSandy Fraser TrophyNew Mill Club B
Veterans SnookerVeterans Snooker Section 1 WinnerJohn Clegg Memorial TrophySlaithwaite Con Club
Veterans SnookerVeterans Snooker Section 2 WinnerM.E. Consultancy Millenium TrophyCrosland Moor Con A
Veterans SnookerVeterans Snooker Section 3 WinnerM.E. Consultancy Millenium TrophySt Patricks
Veterans SnookerVets Snooker Handicap WinnerJ. & L. Scott TrophyTerry Blackburn (Moldgreen Con)
Veterans SnookerVets Snooker Handicap Runner upJ. & L. Scott TrophyJim Alexander (Meltham Lib)
Veterans SnookerVets Snooker Handicap Semi FinalistJ. & L. Scott TrophyDavid J. Simmons (Marsh Utd BC)
Veterans SnookerVets Snooker Handicap Semi FinalistJ. & L. Scott TrophyStephen Holmes (Lepton Lib)
Veterans SnookerVets 3 Man Team KO WinnerS. Garbutt TrophyMeltham Lib B
Veterans SnookerVets 3 Man Team KO Runner up Crosland Moor Con B
Veterans SnookerSteve Whiteley Memorial Vets Pairs WinnerSteve Whiteley Memorial Trophy Jim Woodhead/Martin Lewis (Lepton Lib)
Veterans SnookerSteve Whiteley Memorial Vets Pairs Runner up Chris Worrall/Ian Lee (Meltham Lib)
Veterans SnookerHighest Break in Veterans SnookerFrancis Hayward TrophyHaydn Corbett 56 (Crosland Moor Con)
Veterans SnookerBest last 6 match results in the Veterans SnookerMorris Gledhill TrophyLepton Lib A
BilliardsBilliards League WinnerH. Wilkinson TrophyUpper Hopton Club A
BilliardsBilliards League Runner upFrank Hallam RosebowlMeltham Lib B
BilliardsBilliards Championship WinnerF. C. Mitchell TrophyMatthew Peaker (Brockholes BC)
BilliardsBilliards Championship Runner upTed Warren Memorial TrophyDavid Peaker (Brockholes BC)
BilliardsBilliards Championship Semi Finalist Scott Lawton (Levels)
BilliardsBilliards Championship Semi Finalist Tony Clegg (Marsh Liberal Club)
BilliardsBilliards Handicap WinnerFrank Fisher TrophySam Redfearn (Upper Hopton Club)
BilliardsBilliards Handicap Runner up Scott Lawton (Levels)
BilliardsBilliards Handicap Semi Finalist Mark White (Meltham Lib)
BilliardsBilliards Handicap Semi Finalist James Stevenson (Lindley Lib)
BilliardsBilliards Team KO WinnerVictor Muff TrophyMarsh Liberal Club A
BilliardsBilliards Team KO Runner up Meltham Lib B
BilliardsHighest Break (No limit to -35) Matthew Peaker 142 (Brockholes BC)
BilliardsHighest Break (-30 to 30) John Bastow 65 (Meltham Lib)
BilliardsHighest Break (35 to 75) Mark White 37 (Meltham Lib)
BilliardsHighest Break (80 to 130) Graham Whitehouse 41 (Marsh Liberal Club)
BilliardsHighest Break in BilliardsTommy Donlan Memorial TrophyMatthew Peaker 142 (Brockholes BC)
BilliardsBest last 6 match results in the BilliardsNorman Hargreaves TrophyMeltham Lib B
Craftsman Cues

Deighton WMC

Broad Oak BC

Huddersfield Billiards & Snooker Association

The association has no connection or involvement with the Huddersfield Snooker facebook group and cannot be held responsible for any comment or content published on this social media site.


Visitor count 138802 (trophiesandprizes 1343)
Version 3.10.169.20046 / 1.0.88.20044