Huddersfield Billiards and Snooker Association

                      
Rath Custom Trombones - www.rathtrombones.com




Berry Brow Lib

Roll of Honour for Billiards

BILLIARDS

BILLIARDS

BILLIARDS

Billiards Individual Championship

Billiards League Championship

Billiards individual Handicap

(F.C.Mitchell Trophy)

(H.Wilkinson Trophy)

(F. Fisher trophy)

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winners

Year

Winners

Year

Winner

Year

Winner

1937

Victor Muff

1999

Tony Clegg

1937

1999

Scapegoat Hill Lib

1937

1999

N Carter

1938

Harry Sisson

2000

Brian Cousen

1938

2000

Netherton Con B

1938

2000

P Rayner

1939

Victor Muff

2001

Tony Clegg

1939

Sissons Billiard Hall

2001

Netherton Con B

1939

2001

P Ostrowski

1940

Gladney Hoyle

2002

Tony Clegg

1940

Sissons Billiard Hall

2002

Netherton Con B

1940

2002

G Wilkinson

1941

Victor Muff

2003

Tony Clegg

1941

Leeds Road Con

2003

Netherton Con A

1941

2003

R Singleton

1942

Victor Muff

2004

Tony Clegg

1942

Empress Billiard Hall

2004

Netherton Con B

1942

2004

M Peaker

1943

H Brook

2005

Tony Clegg

1943

Passenger Transport

2005

Springwood bc

1943

2005

J Dyson

1944

Fred Moorhouse

2006

Robert Armitage

1944

Passenger Transport B

2006

Broad Oak bc

1944

2006

P Rayner

1945

Victor Muff

2007

Tony Clegg

1945

Leeds Road Con C

2007

Springwood bc A

1945

R Kershaw

2007

R Singleton

1946

Victor Muff

2008

Robert Armitage

1946

Meltham Con C

2008

Brockholes bc 'B'

1946

J W Lamb

2008

P Shaw

1947

Victor Muff

2009

Tony Clegg

1947

ICI Rec

2009

Brockholes bc 'B'

1947

W Bolton

2009

R Armitage

1948

Gladney Hoyle

2010

Robert Armitage

1948

Broad Oak bc

2010

Springwood bc B

1948

J Norton

2010

T Moore

1949

William Bolton

2011

Mathew Peaker

1949

Crosland Moor Lib B

2011

Springwood bc A

1949

H Hall

2011

P Rayner

1950

Ronald Kershaw

2012

Mathew Peaker

1950

Sissons Billiard Hall

2012

Springwood bc B

1950

W Wintringham

2012

T Whitehouse

1951

Harry Sisson

2013

Robert Armitage

1951

ICI Rec

2013

Springwood bc A

1951

F W Hartley

2013

T Moore

1952

Jack Mellor

2014

Mathew Peaker

1952

Golcar Con

2014

Brockholes bc 'B'

1952

D Gallagher

2014

D Lomax

1953

Harold Birkenshaw

2015

Mathew Peaker

1953

Slaithwaite C & BC

2015

New Mill B

1953

T V Moorhouse

2015

Steve Berry

1954

Harold Birkenshaw

2016

Mathew Peaker

1954

Paddock Institute

2016

Brockholes BC

1954

G W Gallagher

2016

G Whitehouse

1955

Jack Mellor

2017

Robert Armitage

1955

Almondbury Lib

2017

Meltham Lib A

1955

R B Rea

2017

Mathew Peaker

1956

Jack Mellor

2018

Mathew Peaker

1956

Crosland Moor Lib B

2018

Milnsbridge Lib A

1956

H Rea

2018

Tony Clegg

1957

Jack Mellor

1957

Lindley Lib A

1957

D Hollinson

1958

Jack Mellor

1958

Oakes WMC

1958

N Sims

1959

Cyril Cadwell

1959

Emley RR & WMC

1959

N Sims

1960

Harold Birkenshaw

1960

Paddock Con

1960

J Garside

1961

Harold Birkenshaw

1961

Kirkheaton Lib

1961

J D Martin

1962

Jack Mellor

1962

Underbank WMC

1962

T Rodgers

1963

Jack Mellor

1963

Thornton Lodge

1963

T Robinson

1964

Harold Birkenshaw

1964

Cowcliffe Lib

1964

D Rourke

1965

Brian Cousen

1965

St Patricks CYMS

1965

T Gilhooly

1966

Jack Mellor

1966

Netherton Con

1966

N Sims

1967

Jack Mellor

1967

Milnsbridge County

1967

A Broadbent

1968

Harold Birkenshaw

1968

Ravensthorpe WMC

1968

<